Unikátní snímek černé díry. Co všechno můžeme ve vesmíru najít?

Mluví se o ní desítky let. Přesto se až doteď nevědělo, jestli opravdu existuje. Díky vědcům jsme se utvrdili o existenci černé díry a můžeme vidět, jak vypadá.

Černá díra je od nás vzdálená 54 miliónů světelných let, i přesto se díky moderním technologiím mohli vědci utvrdit v její existenci a vidět, jak jedna z největších černých děr vypadá.

 

„Černá díra je, když se stane to, že hmotu nemůže nic zastavit od gravitačního kolapsu a celá hmota zkolabuje dovnitř. A pak se hmota dostane do tak malého objemu a uzavře se takzvaným horizontem událostí, ze kterého nemůže už uniknout nic, ani světlo,“ vysvětluje Jiří Svoboda, vědec astronomického ústavu.

 

K získání takového snímku nestačí jeden teleskop. Ten by totiž musel být velký jako celá naše planeta. Proto své síly spojilo na 200 odborníků z celého světa. Pomocí osmi teleskopů rozmístěných v různých koutech planety vznikl pozoruhodný snímek. Vědci obraz zachycovali jeden týden v dubnu 2017 a následně ho několik měsíců skládali dohromady.

 

„Pokud bychom do černé díry vletěli, tak už se nemůžeme vrátit. Gravitace je tam tak silná, že při dopadu na černou díru by nás to pořádně natáhlo a vlastně rozkouskovalo,“ vysvětluje Jiří Svoboda.

 

Hlavním úkolem vědců pořád zůstává zjistit, jestli jsou ve vesmíru podmínky pro vznik života jako na Zemi. Na tom pracuje nejen NASA, ale i Evropská vesmírná agentura s ruskou agenturou Roskomos. Ti své technologie posílají na Rudou planetu, která pod svým povrchem ukrývá rozlehlá zmrzlá jezera. Vědci také zkoumají radiové záblesky, které přicházejí ze vzdálenosti větší než jedna a půl miliardy světelných let. Přesto jde o malé krůčky a vesmír i nadále nepřestane překvapovat. Možná se někdy dočkáme i zjištění, že ve vesmíru nejsme sami. 

TV Nova