STŘEPINY

Může jmenování Marie Benešové ohrozit nezávislé vyšetřování Čapího hnízda?

Podle odhadů se až 25 tisíc lidí sešlo na Staroměstském náměstí v Praze, aby protestovali proti nové Benešové a Babišovi. Podle nich může jmenování Benešové ohrozit nezávislé posouzení kauzy Čapí hnízdo. V této souvislosti to ale nebyl první protest. Ptali jsme se odborníků, organizátorů a nakonec i Andreje Babiše. Jaké mají demonstrace smysl? A kam až mohou dojít?

Praha, Brno, Ostrava i desítky dalších měst. Všude tam se po týdnu znovu sešli odpůrci premiéra Andreje Babiše. A důvod? Stejný, jako minulý týden – obavy o nezávislé posouzení kauzy Čapí hnízdo a výměna ministra spravedlnosti, která je podle některých odborníků krajně podezřelá.


Marie Benešová už v ministerském křesle seděla za Rusnokovy úřednické vlády. Pro některé neúnavná bojovnice proti korupci a renomovaná právnička, pro jiné je ale hubatá Marie, která prý přišla na ministerstvo spravedlnosti s jasným cílem, a to znepříjemnit život státním zástupcům a zastavit tak trestní stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.


Blízká přítelkyně a poradkyně Miloše Zemana, která pro prezidenta vypracovala utajovanou zprávu o tom, zda se dá v Česku objednat trestní stíhání, je ve funkci necelé dva týdny. Už ale prý stihla hned několik přešlapů. Když třeba těsně po nástupu do funkce trošku nešikovně oprášila starý návrh na justiční reformu, nebo označila demonstranty za děti, které vlastně ani nevědí, proti čemu protestují.

TV Nova