Jedna nebo dvě práce? Politici jich mají ještě víc a přijdou si na pěkný balík

Jak se zdá, mít více funkcí nedělá některým politikům žádný problém. Třicet z nich působí nejen ve sněmovně, ale také v dozorčích radách, soukromých nebo i rodinných firmách. Jenže jsou opravdu schopni se všemu věnovat naplno?

Jedním z těch, který vykonává více funkcí, je Martin Baxa. Ten se nedávno ucházel o post předsedy školského výboru sněmovny. „Byl jsem přesvědčen, že bych to určitě zvládnul. Kdybych si tím jistý nebyl,tak bych na tuto pozici nekandidoval.“ Jeho kolegové ale měli odlišný názor, a tak jeho kandidaturu zavrhli s tím, že už toho má moc. Martin Baxa je místopředsedou ODS, poslancem, primátorem Plzně, krajským zastupitelem, předsedou regionálního a místopředsedou oblastního sdružení, expertem pro místní rozvoj a předsedou a místopředsedou dvou podvýborů sněmovny a členem dalších čtyř.

 

Mezi dalšími, kteří zastávají více funkcí, je Antonín Staněk (ČSSD), Ivo Vondrák (ANO), Jana Mráčková-Vildumetzová (ANO) nebo nestraník Jiří Běhounek. Všichni z nich obdrželi mail ze soukromé adresy s žádostí o schůzku, pouze Ivo Vondrák a Jiří Běhounek na něj odpověděli a s neznámým občanem si sjednali schůzku.

 

„Samozřejmě je to náročné na čas. Já jsem v práci, jak to říkal John Lennon, 24 hodin lomeno 7,“ popsal svůj pracovní rozvrh Ivo Vondrák, který obdobně jako Martin Baxa má několik funkcí, avšak na občana si čas našel.

 

Občanům na kumulaci funkcí nejvíce vadí jednotlivé výdělky, které jsou také předmětem diskuzí. Platy politiků letos stouply o 9 %, a tak si poslanec a senátor vydělá přes 82 tisíc měsíčně. Ministr si přijde zhruba na 157 tisíc korun. Plat primátorů a starostů se pohybuje mezi 39 – 111 tisíci korun, plat hejtmana je 117 – 128 tisíc. Ivo Vondrák a Jiří Běhounek část svého platu věnují na dobročinné účely. Ale i tak se může stát, že v takovém případě poslanec platem trumfne i prezidenta.

TV Nova