Heydrichovo české sídlo je na prodej. Jakou minulost má za sebou zámek v Panenských Břežanech?

Dolní zámek v Panenských Břežanech - bývalé sídlo říšského protektora Heydricha jde do dražby. Jak dnes vypadá zámek, ve kterém žil jeden z nejmocnějších nacistů? Jaké jsou s ním spojeny příběhy a jaké se tradují mýty? A je památka s temnou minulostí jednou z těch, o které by se měl postarat stát?

Reinhard Heydrich byl jeden z nejmocnějších mužů třetí říše. Panenské Břežany si zvolil za domov v Protektorátu Čechy a Morava. Dnes je bývalý lovecký zámek ruinou a v místech, kudy chodil říšský protektor, se válí odpad. 

 

Stavební zásahy Heydrichových jsou na zámku a v zahradách čitelné dodnes. Za úpravami se ale skrývá temné pozadí. V budově se za války nacházel malý koncentrační tábor, kde bylo zhruba 140 židů z terezínského tábora. Jejich přítomnost si vyžádala Heydrichova žena Lina. Sám protektor si ale luxusu sídla, které pro jiné představovalo vězení, užil jen několik týdnů. 

 

Zámek je národní kulturní památkou, budoucí majitel tedy bude muset své plány konzultovat s památkáři. V případě, že by na místě chtěl zřídit muzeum, bude mít plnou podporu ministerstva kultury. Soukromý majitel si ale bude moci s nemovitostí dělat, co chce. Na místě tak může vzniknout luxusní hotel nebo třeba domov důchodců. O budoucnosti památky, která je tak úzce spojena s nejtemnějším obdobím našich dějin, se rozhodne v příštích dnech.

TV Nova