střepiny

Blíží se volby do Evropského parlamentu: Jak bude vypadat EU a co nám slibují politici?

Ve středu uběhlo patnáct let od vstupu deseti nováčků, včetně Česka a Slovenska, do Evropské unie. O přičlenění rozhodli občané v celostátním referendu, jediném svého druhu. Výročí vstupu a blížící se volby do Evropského parlamentu přinesly vedle bilancování také pohledy do budoucna. Kam má Evropská unie směřovat a v čem se musí zlepšit? Na to jsme se ptali exkluzivně v Bruselu kandidátů, kteří se uchází o vaši přízeň.

Ve volbách do Evropského parlamentu vybíráme poslance, kteří spolurozhodují o tom, jak se bude Evropská unie a naše budoucnost v ní vyvíjet. Jedním z nejtřaskavějších témat je koncept tzv. vícerychlostní Evropy. Ten v praxi znamená, že členské státy sice míří za stejným cílem, ale postupovat mohou různým tempem, jako například Česká republika v případě přijetí eura.

 

Limity ve spolupráci členských států ukázalo hledání společného postupu při řešení migrační krize. Právě kvůli migraci visí otazník nad budoucností volného pohybu osob a zboží v rámci Unie. Vydrží, nebo nás opět čekají pasové kontroly? Velkou výzvou, které Unie dlouhodobě čelí, zůstává brexit. Jak se podle Europoslanců vyvine? A obávají se dalších odchodů?

 

A trochu paradoxně se většina oslovených shodne i na tom, že Evropská unie a její reprezentanti musí voličům lépe vysvětlovat co, proč, zač a nač dělají. Jak bude Evropská unie v budoucnu vypadat ale rozhodneme my, voliči. Šanci máme už v pátek 24. května od 14 hodin.

TV Nova