Běluha ve službách ruské armády? Vojáci zneužívají zvířata k odporným činům

Kytovec opásaný pásem s nápisem "vybavení Petrohradu," na kterého na začátku týdne narazili norští rybáři, rozvířil řadu spekulací. Trénuje ruská armáda tato zvířata k boji? Co by mohlo být jejich úkolem v rámci vojenské služby? A jaká další zvířata slouží v armádách jako vojáci nebo špioni?

Mohla být vycvičena k špionážním účelům. Kolem těla měla připevněný pás, na kterém možná byla kamera. O účelu její mise se teď dohadují odborníci. Patřila tato běluha ruskému námořnictvu, které ji cvičilo k vojenským účelům?


Její výcvik mohl probíhat například v ruském přístavu Murmansk, kde sídlí velitelství části ruského námořnictva. Rusové přinali už dříve, že v Arktidě kytovce trénují pro speciální operace. Údajná dezertérka se od norského pobřeží nechce hnout - nechává se drbat a pózuje na fotkách. Nepochybně ji tedy někdo vycvičil, i když běluhy prý nejsou pro vojenské využití typické.


Mezi mořskými vojáky jsou nejznámější delfíni – americké námořnictvo začalo s jejich výcvikem už v šedesátých letech a Sovětský svaz jej záhy napodobil. Tito savci můžou být i postrachem nepřátelských potápěčů. A dokonce se spekuluje o tom, že umí pod loď nepřítele sami umístit minu.


Rozsah využití zvířat a jejich skutečné dovednosti patří mezi tajemství, která si mocnosti pečlivě střeží. Do jejich výcviku většinou nechají maximálně nahlédnout klíčovou dírkou a o využívání některých druhů se dozvíme jen náhodou. Co všechno cvičená armádní zvířata umí za jakým účelem a v jakých podmínkách jsou cvičena, se tak můžeme jen dohadovat.

TV Nova