Babiš ve střetu zájmů: Evropská komise to jasně potvrdila. Co na to premiér? A co opozice?

Aktualizováno 03.07.2019


Vody domácí politiky rozbouřilo velké téma. Výsledek auditu Evropské komise tvrdí, že je Andrej Babiš už více než dva roky ve střetu zájmů. Česká republika tak bude muset vrátit dotace, které získal premiérův Agrofert. Zatímco opozice burácí, premiér říká, že máme být v klidu. Česko prý nikomu nic vracet nebude.

Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana závěry auditu mohou vést k podezření na trestný čin. Naopak podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové není důvod premiérovi nevěřit. Ostře sledovaný střet zájmů vyjde státní kasu na 282 milionů korun. Do bruselské pokladny by se podle evropských auditorů mělo vrátit i dalších zhruba 170 milionů za chyby při kontrole projektů Agrofertu a jejich hodnocení.

Premiér to ale odmítá: „Přestaňte zase lhát, nic se vracet nebude - já chápu, že nemáte žádná témata. Kdyby nebylo Agrofertu a Čapího hnízda, co byste dělali?!“ Miroslav Kalousek je ale opačného názoru: „Je to vážná zpráva. Čeští daňoví poplatníci platili stamiliony hamižnému oligarchovi a premiérovi v jedné osobě. Stamiliony, které dostat neměl!“

Zdroj: TV Nova

Andrej Babiš podle zjištění auditorů Evropské komise soustavně porušuje český zákon o střetu zájmů, když měl jako ministr financí a posléze premiér přímý vliv na rozdělování evropských peněz v Česku. Skrytě přitom měl stále ovládat holding Agrofert, který kvůli zpřísnění zákona o střetu zájmů vložil do svěřeneckých fondů.

Zpráva je zatím předběžná. Jak celou věc vidí čeští politici a co České republice přinesla, se podívejte v reportáži.