Potraviny v Česku a v zahraničí: Jak je to s dvojí kvalitou a co slibují politici před eurovolbami?

Aktualizováno 20.06.2019


Na to, jak zajistit obyvatelům České republiky stejně kvalitní potraviny jako mají třeba v Německu nebo Rakousku, jsme se v naší předvolební debatě ptali volebních lídru jednotlivých stran zastoupených v poslanecké sněmovně.

Boj za kvalitnější potraviny zdaleka nekončí. To tvrdí shodně všichni lídři kandidátek do evropských voleb. Podle některých se ale za české spotřebitele bude teď bojovat spíš na domácím bojišti než v Bruselu a Štrasburku.


 „Národní státy se musí postarat, musí nastavit české potravinové normy, aby prostě tohle nebylo možné, jinak to prostě nezměníme,“ řekl Jan Hrnčíř z SPD. Kandidát do Evropského parlamentu a současný europoslanec za ODS Jan Zahradil je podobného názoru: „Česká republika určitě má v tuto chvíli dostatek nástrojů v ruce, takže je to také záležitost národní vlády - v tomto případě české vlády, aby postupovala tak, jak je zapotřebí, a aby se proti těmto nekalým praktikám jasně vymezila.“

Zdroj: TV Nova

Podle některých není vyloučeno, že bude nutné vést boj na dvou frontách - v Evropě i doma. Třeba podle Pavla Poce z ČSSD je potřeba zasáhnout do části evropské legislativy: „To je nařízení o poskytování informací k potravinám. A budeme muset sáhnut do legislativy, která se týká geoblokingu, to byl případ internetových obchodů. Dvojí kvalita se týká především globálních značek, oni prostě do naší sítě řekněme tu německou kvalitu nepustí.“

Premiér Andrej Babiš zastává názor, že by se měly potraviny pouze odlišit obalem. Jiná barva, logo nebo grafika - odlišit výrobky a nechat to na zákaznících. „My chceme, aby obchody, které prodávají zboží v ČR, zásadně odlišily, pokud se skutečně vyskytuje jiná kvalita."


Podle některých je to matoucí.
Většina lídrů kandidátek se ale shodne na tom, že tento boj rozhodně ještě není dobojován. Jaké další názory a řešení navrhují kandidáti do Evropského parlamentu? Podívejte se na reportáž!