Nebezpečná plemena psů: Kdo může za jejich útoky na člověka?

Aktualizováno 29.06.2019


Americký stafordšírský teriér, americký pitbulteriér nebo třeba argentinská doga. To jsou jen některá z plemen, která podle široké veřejnosti stojí za většinou tragických útoků psa na člověka. Kdo ale nese odpovědnost?

Dvouletá podmínka a náhrada škody ve výši 600 tisíc korun. To je trest, který si od soudu odnesl Lukáš Černošek, majitel psa, který koncem roku 2017 usmrtil roční dítě. Znovu tak rozvířil debatu o chovu potenciálně nebezpečných psích plemen. Kdo je zodpovědný za útoky psů na člověka? Jsou tato plemena nebezpečnější než jiná? A čeká nás jejich zákaz jako v některých evropských zemích?

K zákazu některých potenciálně nebezpečných plemen už přistoupili například v Německu nebo ve Velké Británii. V jiných evropských zemích jejich chov zase podléhá různým omezením. 

Je to právě majitel psa, kdo za své zvíře zodpovídá a měl by být schopen dát mu alespoň základní výcvik. To u nás ale zdaleka není běžné. Řešením by mohla být povinnost podstoupit kynologické školení, kdy se budoucí majitel dozví, jaké má plemeno potřeby, ještě před tím, než si psa náročného na výchovu pořídí. Opatření funguje třeba na Slovensku. Ve Vídni pak nesmí majitel takzvaného nebezpečného plemene, kam řadí plemena typu bull, argentinskou dogu nebo rotvajlera, vyrazit venčit psa bez certifikátu o absolvování povinného výcviku zakončeného zkouškou poslušnosti.

Právě přísné tresty prý můžou přimět majitele k větší zodpovědnosti a zabránit tragickým útokům psa na člověka. A tak zatímco u nás bývá nejčastější podmínka, v Rakousku si před třemi týdny nezodpovědná majitelka, jejíž pes usmrtil dítě, odnesla od soudu rok a půl natvrdo. Případ vyvolal v Rakousku velkou debatu o přísnějších pravidlech pro chov určitých psích ras, včetně jejich úplného zákazu.